skip navigation
Home Club Info Parents DOC Corner Teams Programs Tryouts/Registration Tournament

Team Achievements

2016

Team Result
U12 Girls Select Finalist - Crystal Lake Force Classic
U8 Boys Select Finalist - Crystal Lake Force Classic
U11 Boys Select Champions - YSSL Spring League
U9 Boys Select Champions - YSSL Spring League
U11 Girls Select Champions - Grove United Memorial Day
U9 Boys Select Champions - Grove United Memorial Day
U12 Girls Select Finalist - Grove United Memorial Day
U8 Girls Select Finalist - Grove United Memorial Day
U09 Boys Premier Finalist - Red Lion Invitational
U11 Boys Select Finalist - Red Lion Invitational
U10 Girls Select Finalist - Red Lion Invitational
U9 Girls Select Finalist - Red Lion Invitational
U9 Girls Select Champions - AC Northbrook Indoor League

2015

TEAM RESULT
U8 Boys Select Champions - Grove United Memorial Day Tourney
U8 Boys Select Finalist - YSSL Spring League
U9 Girls Select Champions - AC Northbrook Indoor League
U9 Girls Select Champions - Illinois FC Spring Invite
U9 Girls Select Finalist - Crystal Lake Force Classic
U9 Boys Selet Finalist - Crystal Lake Force Classic
U9 Boys Premier Champions - Grove United Memorial Day
U10 Girls Select Champions - AC Northbrook Indoor League
U10 Girls Select Finalist - Crystal Lake Force Classic
U10 Boys Select Champions - HP Indoor league
U10 Boys Select Champions - YSSL Spring League
U10 Boys Select Champions - Grove United Memorial Day
U11 Girls Select Champions -AC Northbrook Indoor League
U11 Girls Select Champions - Illinois FC Spring Invite (undefeated)
U11 Girls Select Champions - Crystal Lake Force Classic
U11 Girls Premier Champions - IWSL Spring League (undefeated)
U11 Girls Premier Finalist - Grove United Memorial Day Tourney
U11 Boys Select Finalist - Crystal Lake Force Classic
U12 Girls Select Champions - Crystal Lake Force Classic
U13 Boys Select Champions - Winter tournament
U15 Girls Select Champions - AC Northbrook Indoor League (undefeated)
U16 Girls Select Finalist - AC Northbrook Indoor League

2014

TEAM RESULT
U8 Girls Select IWSL Spring - Finalist
U8 Boys Select YSSL Spring - Finalist
U8 Boys Select Finalist - YSSL Fall
U9 Girls Select Champions - Libertyville Octoberfest (undefeated)
U9 Girls Select Finalist - Palatine Celtic Cup
U9 Girls Select Champions - IWSL Fall (Undefeated)
U9 Boys Select Finalist - Grove United Memorial Day
U9 Boys Select Finalist - Lemont Championship Cup
U9 Boys Select Champions - YSSL Fall (Undefeated)
U10 Girls Select IWSL Spring - Finalist
U10 Girls Select Champions - IWSL Fall
U10 Girls Premier IWSL Spring - Finalist
U10 Boys Select YSSL Spring - Finalist
U10 Boys Select Champions - YSSL Fall (Undefeated)
U10 Boys Select Finalist - Crystal Lake Tournament
U10 Boys Premier Finalist - Crystal Lake Tournament
U11 Girls Select Finalist - Crystal Lake Tournament
U13 Girls Elite Champions - Grove United Memorial Day Shootout
U13 Boys Select YSSL Spring - Champions
U13 Boys Select Champions - Grove United Memorial Day Shootout
U13 Boys Premier Finalist - Crystal Lake Tournament
U14 Girls Elite Champions - Indy Burn Cup Tournament
U15 Girls Select Champions - Grove United Memorial Day Shootout
U15 Girls Select Finalist - Palatine Celtic Cup
U15 Boys Select YSSL Spring - Finalist
U18 Boys Select Champions - Grove United Memorial Day Shootout
U19 Boys Select Champions - Grove United Memorial Day Shootout

2013

TEAM RESULT
U8 Girls Select IWSL Fall Champions
U9 Girls Select Champions (undefeated) - Danny Cunniff Tournament
U9 Girls Select Champions - St Patty's Day Tourney (Undefeated)
U9 Girls Select Champions - Valentine's Day Tourney (Undefeated)
U9 Girls Select Champions - LBFH Indoor League (Undefeated)
U9 Girls Select 2nd Place - IWSL Spring A/B Division
U9 Boys Select YSSL - Fall Champions
U9 Boys Select Champions - Grove United Memorial Day Tournament
U9 Boys Select 1st Place - YSSL Spring
U9 Boys Premier 1ST Place - YSSL Spring (Undefeated)
U10 Girls Select Finalist - U11 Division Winter indoor 2014
U10 Girls Select IWSL Fall Champions
U10 Girls Select Champions - Glen Ellyn Fall Fest Tournament
U10 Girls Select Champions - Palatine Cup
U10 Girls Select Champions (undefeated) - Schaumburg Soccer Fest
U10 Girls Select Champions (undefeated) - Crystal Lake Tournament
U10 Girls Select Finalist - Grove United Memorial Day Tournament
U10 Boys Premier Finalist - Grove United Memorial Day Tournament
U11 Boys Select Champions - U12 Division-North Shore Indoor League
U11 Boys Select Champions - Powerade Lemont Tournament , U12 Division (Undefeated)
U11 Boys Select 2nd Place - YSSL Spring U12 Division
U11 Boys Premier 1st Place - YSSL Spring (Undefeated)
U12 Girls Elite Champions - St Patty's Day Tourney (Undefeated)
U12 Girls Elite Champions - Valentine's Day Tourney (Undefeated)
U12 Girls Elite Champions - LBFH Indoor League
U12 Girls Elite 1st Place - IWSL Spring A Division
U12 Girls Elite Champions - IYSA Spring State Cup Champions (Undefeated)
U12 Girls Elite Champions - Grove United Memorial Day Tournament (Undefeated)
U12 Boys Select Finalist - IYSA Fall Premiership League
U12 Boys Select Finalist - Libertyville October Fest Tournament
U12 Boys Select Champions - LBFH Indoor League
U12 Boys Select Champions - Grove United Memorial Day Tournament
U13 Girls Elite Champions - U13/U14 Division Winter Indoor 2014
U13 Girls Elite IWSL Fall 11-0 (Undefeated) - Open Division
U13 Girls Elite Finalist - Grand Rapids Crew Cup
U13 Girls Elite Champions- U14 Div (undefeated) - Libertyville October Fest Tournament
U13 Boys Select 2nd Place - YSSL Spring
U14 Girls Elite Finalist - Max McCook Valentine's Day Tourney
U14 Girls Elite IWSL Fall 7-2-2
U14 Girls Elite Champions (undefeated) - Crystal Lake Tournament
U15 Girls Select Champions - Libertyville October Fest Tournament
U15 Boys Select Finalist - Red Lion Invitational
U15 Boys Select 2nd Place - YSSL Spring
U17 Boys Select 2nd Place - YSSL Spring
U17 Boys Select Champions - Grove United Memorial Day Tournament
U19 Boys Select Champions - Grove United Memorial Day Tournament

2012

Team Result
U8 Girls Premier Finalist - Grove United Memorial Day Shootout
U8 Girls Select Champions - Puma Cup (undefeated)
U8 Girls Select Finalist - Highland Park President's Day
U8 Girls Select 2nd Place IWSL Fall
U8 Girls Select Finalist - TCSA Tournament
U8 Boys Premier Champions - YSSL Spring (undefeated)
U9 Girls Select 2nd Place IWSL Fall
U9 Girls Select 2nd Place YSSL Fall (Boys Division)
U9 Girls Select Champions - Buffalo Grove Classic Tournament (undefeated)
U9 Girls Select Champions - Bolingbrook Tournament (undefeated)
U9 Boys Select Finalist - Buffalo Grove Classic Tournament
U10 Girls Select Champions - Buffalo Grove Classic Tournament (undefeated)
U10 Boys Select Finalist - YSSL Spring
U10 Boys Select Champions - Lake Barrington Indoor
U10 Boys Select 1st Place YSSL Fall
U10 Boys Premier Finalist - Lake Barrington Indoor
U11 Girls Select Champions - IWSL Spring
U11 Girls Select Champions - Grove United Memorial Day Shootout
U11 Girls Select Champions - Illinois FC Tournament
U11 Girls Select Champions - Lake Barrington Indoor
U11 Girls Select Finalist - Dynamo Winter Classic
U11 Girls Select Finalist St Patrick's Day Tourney
U11 Boys Premier Champions - Lake Barrington Indoor
U11 Boys Premier Co-Champions - Buffalo Grove Classic Tournament
U11 Boys Premier 3rd Place YSSL Fall
U11 Boys Select Finalist - St. Patrick's Day Tourney
U11 Boys Select 1st Place YSSL Fall
U11 Boys Select Finalist - Palatine Celtic Cup Tournament U12 Division
U12 Girls Elite 1st Place IWSL Fall (undefeated)
U12 Girls Elite Champions - Superclubs Rockford Tournament (Undefeated)
U12 Girls Elite Champions - Lakers Fall Classic Tournament (undefeated)
U12 Girls Select Champions - Grove United Memorial Day Shootout
U12 Girls Select Finalist Lake Barrington Indoor
U12 Girls Select Champions - Dynamo Winter Classic
U12 Girls Select Finalist - St Patrick's Day Tourney
U12 Boys Select Champions - Lake Barrington Indoor
U12 Boys Select 2nd Place YSSL Fall
U13 Girls Elite 1st Place IWSL Fall
U13 Girls Elite Champions - TCSA Tournament (undefeated)
U13 Girls Elite Finalist - Bolingbrook Tournament
U13 Girls Select Finalist - Grove United Memorial Day Shootout
U14 Girls Select Champions - Buffalo Grove Classic Tournament (undefeated)
U18 Boys Select Champions - Puma Cup
U18 Boys Select Champions - College Showcase
U18 Boys Select Co-Champions - Lake Barrington Indoor

2011

Team Result
U08 Boys Select Champions - YSSL U8 Division
U08 Boys Select Champions - Grove United Memorial Day Tourney
U08 Girls Select Champions - IWSL U8 Division (undefeated)
U08 Girls Select Champions - Grove United Memorial Day Tourney
U08 Girls Select Champions - Bolingbrook Labor Day Tourney (undefeated)
U09 Girls Select Finalists - Bolingbrook Labor Day Tourney
U09 Boys Premier Champions - YSSL U9 Division
U09 Boys Select Champions - YSSL U9 Division (undefeated)
U09 Boys Select Champions - Grove United Memorial Day Tourney
U09 Boys Select Champions - St. Patricks Day Tourney
U10 Girls Select Champions - St. Patricks Day Tourney
U10 Girls Premier Champions - St. Patricks Day Tourney
U10 Girls Premier 2rd Place - IWSL U10 Division
U10 Girls Select Champions - Grove United Memorial Day Tourney
U10 Boys Premier Champions - YSSL U10 Division
U10 Boys Select Champions - Libertyville Octoberfest Tourney (undefeated)
U10 Boys Select Champions - YSSL U10 Division (undefeated)
U10 Boys Select Champions - St. Patricks Day Tourney
U10 Boys Classic Champions - Buffalo Grove Fall Classic (undefeated)
U11 Girls Select Champions - YSSL U11 Division
U11 Girls Select 1st Place - Barrington Indoor U12 Silver Division
U11 Girls Select Finalists - Dynamo Indoor Winter Classic
U11 Girls Select Champions - St. Patricks Day Tourney
U11 Girls Select Champions - Summer Kick It 3v3 (Silver Division)
U11 Girls Select Champions - Schaumberg Fall Soccer Fest (undefeated)
U13 Girls Select 1st Place - Barrington Indoor (9-0-1) (GF 29, GA 1)
U13 Girls Select Champions - Buffalo Grove Fall Classic (undefeated)
U16 Girls Select Champions - Grove United Memorial Day Tourney
U18 Girls Select Champions - Schaumberg Fall Soccer Fest

2010

Team Result
U10 Girls Select Finalists - Libertyville Octoberfest Tourney
U10 Girls Select 3rd Place - IWSL U10-ABN Division (6-4-0)
U10 Girls Select 3rd Place - YSSL U10 Division (5-4-1)
U11 Girls Select 2nd Place - YSSL U11 Division
U11 Girls Select Finalists - Palatine Celtic Cup Tourney
U11 Girls Select Finalists - Schaumburg SoccerFest Tourney
U12 Girls Select 1st Place - IWSL U12-BN Division (8-1-1)
U17 Girls Select Champions - Palatine Celtic Cup Tourney
U17 Girls Select Champions - Libertyville Octoberfest Tourney
U17 Girls Select Champions - Schaumburg SoccerFest Tourney
U17 Girls Select Finalists - College Showcase in Memphis, TN
U10 Boys Premier 1st Place - YSSL U10 Division
U10 Boys Select Finalists - Libertyville Octoberfest Tourney
U17 Boys Select Champions - Germantown Classic in Memphis, TN
U17 Boys Select Finalists - Ohio Blast in Columbus, OH

2008

Team Result
U18 Boys Hurricanes Finalist - Mid-America Cup Tourney
U12 Girls Select Finalist - GUSA Memorial Day Shootout Tourney
U12 Girls Select Finalist - Mid-America Cup Tourney
U12 Girls Select SoccerCity

2007

Team Result
U17 Boys Hurricanes Champion - Dubuque Blowout Tourney
U11 Girls Select Semi-finalist - Cincy Challenge Tourney
U11 Girls Select Finalist - OctoberFest Classic Tourney
U18 Girls Select Champion - Nike Classic Cup Tourney
U18 Girls Select Finalist - Palatine Celtic Cup Tourney
U18 Girls Select Champion - GUSA Summer Shootout Tourney
U18 Girls Select Finalist - Muscatine Summer Classic Tourney

2006

Team Result
U16 Boys Hurricanes Champion - Dubuque Blowout Tourney
U16 Boys Hurricanes Champion - M.C. United College Showcase Tourney